czy choroby tkanek i zębów. Stomatologia to szeroki dział medycyny zajmujący się leczeniem zębów, jak i innych narządów w jamie ustnej. Każdy dentysta wykona podlegające mu leczenie w gabinecie stomatologicznym, a w razie potrzeby dokładniejszego badania skieruje we właściwe miejsce.
Gdy z zębem dzieje się coś
Zęby mają to do siebie, że się psują i czasem nawet mimo tego, że intensywnie o nie dbamy. Ząb zaczyna boleć i nie daje funkcjonować i wtedy dentysta potrzebny jest natychmiast, aby ulżyć naszemu bólowi. Na szczęście dziś stomatologia jest powszechnie dostępna i bez większego problemu przyjmie nas lekarz stomatolog. Gdy z zębem dzieje się coś niepokojącego, to rozpoznaniem i dokładnym specjalistycznym badaniem zajmie się specjalista z działu stomatologii zachowawczej noszącej nazwę endodoncja. Wyleczy on chorobę miazgi zęba i chorobę tkanek około wierzchołkowych.
Gdy nasz dentysta jest jednocześnie chirurgiem
Dentysta jest lekarzem, którego pracą jest dbanie o nasze zęby. Aby wykonywać tego rodzaju pracę, przyszły lekarz musiał wybrać studia medyczne, którego kierunkiem jest stomatologia, a po ich ukończeniu mógł zacząć pracę w swoim gabinecie. Zabiegami, które wykonuje dentysta, jest plombowanie zębów, leczenie kanałowe czyli endodoncja, czyszczenie kamienia nazębnego, piaskowanie zębów, a także ich usuwanie. Ten ostatni zabieg na pewno tym, do którego nikomu z nas się nie spieszy, ale czasami jest tak, że mimo wszystko trzeba go wykonać, jeśli urosły nam zęby mądrości i nie da się ich zaplombować. Jeśli jesteśmy w takiej sytuacji, nasz dentysta skieruje nas na wykonanie zdjęcia panoramicznego, dzięki któremu będzie można wykonać zabieg usunięcia zęba. Gdy nasz dentysta jest jednocześnie chirurgiem szczękowym, ten zabieg zostanie wykonany w jego gabinecie. Jeśli tak nie jest, zostaniemy skierowani do innego specjalisty, gdzie usuniemy nasze ósemki. Niemniej jednak o zęby trzeba dbać, aby nie musieć zbyt wcześnie usuwać żadnego z nich.